RFID w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II


Firma SKK dostarczyła i zainstalowała w nowej siedzibie Biblioteki Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II (dawniej Papieska Akademia Teologiczna) system zarządzania i identyfikacji zbiorów bibliotecznych działający w oparciu o technologię RFID. Rozwiązanie oparte jest technologii RFID nowej generacji - UHF Gen 2.

 

Biblioteka Uniwersytetu Papieskiego zdecydowała się jako pierwsza z polskich bibliotek na zastosowanie nowej technologii UHF w standardzie UHF Gen 2 z uwagi na znacznie niższe koszty etykiet RFID w stosunku do starszej technologii - HF 13,56 Mhz, jak również zdecydowanie lepszą skuteczność działania technologii w sytuacji gdy etykiety są bardzo blisko siebie - co ma miejsce w przypadku książek o małej grubości, broszur, czasopism, które stanowią duży udział w księgozbiorze biblioteki.

 

Systemem RFID wspomoże i usprawni pracę personelu przy procesach wypożyczania i zwrotów, umożliwi znaczne zautomatyzowanie i przyspieszenie proces inwentaryzacji i poszukiwania książek na półkach, jak również kontroli poprawności ich położenia. System będzie również alarmował pracowników w przypadku próby nieuprawnionego wyniesienia książki z biblioteki – zgłaszając nie tylko alarm, ale również informując jaka to książka, co niewątpliwie jest dużą zaletą w stosunku do typowych systemów antykradzieżowych ( w których często coś piszczy – ale nie wiadomo co wzbudza dany alarm i wówczas personel przymyka oko na takie niepozwalajace się zidentyfikować alarmy – w przypadku RFID nie ma mowy o pomyłce).  

 

Rozwiązanie stworzone przez SKK i dedykowane na rynek bibliotek może być z powodzeniem implementowane w innych obszarach, gdzie mamy potrzebę zarządzania dużą ilością zbiorów na przykład archiwa, ale również inne branże, gdzie należy stale sprawdzać i porządkować towar - czego przykładem są duże salony sklepów odzieżowych.


© Copyright 2019. All Rights Reserved.

Layout: GRX.pl