Zakres częstotliwości


Pasmo niskich częstotliwości (125 – 134 kHz) LF (Low Frequency) Technologia LF powstała jako jedna z pierwszych, używana głównie w aplikacjach kontroli dostępu, rejestracji czasu pracy, systemach biletowych (parkingi, obiekty sportowe), identyfikacji zwierząt, przy produkcji imobiliserów samochodowych. Zasięg odczytu / zapisu jest niewielki (max 50 cm) bez możliwości odczytu wielu identyfikatorów jednocześnie tzn. w polu działania anteny w danej chwili może znajdować się tylko jeden tag. Tagi mają postać krążków, pastylek, plastikowych kart.

 

Pasmo wysokich częstotliwości (13,56 MHz) HF (High Frequency) Technologia HF, umożliwia odczyt wielu tagów równocześnie (a więc inaczej niż w przypadku LF), ale tylko przy założeniu, że tagi znajdują się w obszarze (w przestrzeni) o promieniu nie większym niż kilkanaście, kilkadziesiąt centymetrów, oraz żaden z tagów nie znajduję się w bliskim sąsiedztwie względem innego taga (wymagana odległość min. 2-3 cm). Technologia jest wykorzystywana do znakowania bagażów na lotnisku, znakowania książek w bibliotekach, znakowanie odzieży w pralniach przemysłowych. Zdarzają się przypadki stosowania tej technologii w znakowaniu opakowań zbiorczych, pojemników poruszających się na liniach produkcyjnych, ale są to aplikacje praktycznie tylko w ramach jednej firmy (nikt na zewnątrz firmy nie korzysta z oznaczeń). Identyfikatory występują najczęściej w postaci etykiet (smart label).

 

Pasmo ultra wysokich częstotliwości ( 856 MHz – 952 MHz oraz 2,4 GHz) Pasmo UHF - 860-960 MHz ( 865-869 MHz- Europa, 915 MHz- USA, 952MHz –Japonia) - technologia RFID w tej częstotliwości zapewnia największy zasięg spośród wszystkich częstotliwości dostępnych dla tagów pasywnych, jest najbardziej optymalna do zastosowań w zarządzaniu łańcuchem dostaw i z tego tez powodu prace nad rozwojem RFID skupiły się szczególnie na tej częstotliwości. Zasięg odczytu to w USA do 6 metrów, w Europie, z uwagi na mniejsze dopuszczalne moce, zasięg ten jest mniejszy. Technologia 2,4 GHz dla tagów aktywnych zapewnia duże odległości (ponad 10 m) umożliwiając odczyt danych z obiektów poruszających się z dużą prędkością (powyżej 100 km/h), co jest niemożliwe w technologiach LF i HF. Stosowana głównie do identyfikacji, rejestracji szybko poruszających się obiektów – np. zarządzanie flotą komunikacji miejskiej, rejestracja przejazdu wagonów kolejowych.

© Copyright 2019. All Rights Reserved.

Layout: GRX.pl